Arabayla Yunanistan Turu

Arabayla Yunanistan Gezi Rehberi
Arabayla Yunanistan turunu kendi aracınızla yapmak istiyorsanız mutlaka okuyun. Okuyun ki İpsala sınır kapısında kötü sürprizlerle karşılaşmayın.

Gerekli Evraklar

Vize

Bu yazımı arabayla Yunanistan gezisi planlayanlar için bir kaynak oluşturmak amaçlı kaleme alıyorum. Öncelikle bürokratik işlemleri halledelim. Eğer bir yeşil pasaport sahibiyseniz işler çok kolay. Yok hayır yeşil pasaportum yok diyorsanız o zaman bir vize başvurusunda bulunmak durumundasınız. Yunanistan vize başvurusu için ayrıntılar burada. Eğer vize sorununu hallettiyseniz en büyük işten kurtuldunuz demektir. Geriye çok fazla bir işlem kalmıyor zaten.

Ehliyet

Eğer yeni tip ehliyetiniz var ise başka bir işlem yapmaya gerek yok. Yok ise hemen şuradan bir randevu alıyorsunuz ve ehliyetinizi en geç bir hafta içinde yenilemiş oluyorsunuz. Hatta gitmişken kimlik kartınızı da yenilersiniz. Yurt dışı için gerekli değil ama ikisini birden aradan çıkarmış olursunuz. Çıkışta hem Türk tarafı hem de Yunan tarafı ehliyet kontrolü yapıyor. Arabayla Yunanistan turu yapacaksanız bu da diğer bir şart.

Yeşil Kart Sigortası

Bunu ben de yeni öğrendim. Bizim bildiğimiz sigorta yurt dışında geçerli olmuyormuş. Arabayla Yunanistan turuna kendi aracınla çıkmak istiyorsan uluslararası geçerliliği olan bir sigortaya ihtiyacımız varmış. Bu da yeşil kart sigortası olarak geçiyor. Yeşil kart sigortasını nasıl yaptırıyoruz peki? Bunun iki yolu var. Birincisi İpsala ve Kapıkule sınır kapılarından çıkarken yaptırabiliyorsunuz. Buralarda kredi kartı da geçiyor ücretleri burada. Gerçi bu seçeneği tavsiye etmiyorum. Çünkü evraklar hazır olarak gitmek sizin avantajınıza olacaktır. Huy işte bendeki. Son dakikaya bırakmıyorum işlerimi :) Bu yeşil kart sigortası hangi ülkelerde geçerli derseniz de onu da buradan görebilirsiniz.

İkinci seçenek ise daha garanti olanı. Hemen çalıştığınız sigorta firmasını arıyorsunuz ve ben yurt dışına çıkıyorum yeşil kart sigortasına ihtiyacım var diyorsunuz ve anında size yapıp evinize teslim ediyorlar. Benim sigorta şirketim bu şekilde yaptı. Bu işlem için herhangi bir aracılık ücreti talep etmediler. Standart fiyatlar ne ise onun üzerinden işlem yaptılar. Tavsiyem bu seçeneği tercih etmenizdir. Bu belgeyi de Yunanistan tarafı istiyor. Türk tarafı bana sordu ama karşı taraftan soran olmadı bu arada.
Eğer bu üç şartı yerine getirdiyseniz artık arabayla yurt dışı seyahatine çıkmak için başka bir engeliniz kalmıyor. Gerisi aracınızın teknik bakım işlemleri. Ben bir hafta içerisinde yaklaşık üç bin kilometre bir yol yaptım. Siz de kendiniz en az bu kadar yol yapacak şekilde hazırlarsınız artık.

Genişletilmiş Yurt Dışı Kaskosu

Bu isteğe bağlı bir durum.Türkiye’de kaskonuz ne işe yarıyorsa yurt dışında da o işe yarayacak. Sigorta şirketiniz ile görüşüp kaskonuzu yurt dışına genişletebilirsiniz. Kaç gün ve hangi ülke olduğunu söylediğinizde size bir fiyat çıkarıyor, siz de işinize nasıl geliyorsa o şekilde davranıyorsunuz.

Sağlık Sigortası

Yurt dışına çıkarken sağlık sigortası yapmanız firmalar tarafından her daim tavsiye edilir. Bu da size kalmış bir tercihtir. Gümrük kapılarındaki görevliler bu konuda sizden bir belge talep etmiyor. Aracınızla  yurt dışına çıktığınızı göz önünde bulundurursak, böyle bir sigorta yaptırmanın faydalı olacağını söyleyebilirim. Başınıza gelebilecek herhangi bir kaza durumunda (Allah korusun) çok faydasını göreceğinizden eminim. 10 günlük çıkışlar için kişi başı 10€ civarında fiyatları mevcut. Sigorta şirketinizle bu konuyu görüşmenizi tavsiye ederim.

Yurt Dışı Çıkış Harcı

Malum her yurt dışına çıkışta böyle bir pul alma zorunluluğu var. Hiç anlamadım bugüne kadar neden böyle bir zorunluluğumuz olduğunu ama bizim devletin işleri işte. Yurt dışı çıkış pulu nedir arkadaş. Neyse, sonuç olarak bu pulu da gümrük kapısından alma imkanınız var. Kişi başı 15 lira

Araç Durumu

Arabayla Yunanistan turunda kullanacağınız araç size ait ise sorun yok ama kiralık bir araç ya da başkasına ait bir araç ile çıkış yapıyorsanız mutlaka bir vekalet belgesinin yanınızda bulunması gerekiyor. 

Free Shop
Ülkeye dönüş yaparken serbest bölgede bulunan Free Shoptan alışveriş yapabilirsiniz. Havaalanlarındaki uygulama ile aynı şekilde. Kişi başı sınırlamalar geçerli. 2 litre yüksek alkol ve 3 karton sigara şeklinde. Free Shop içki fiyatları ülkemize nazaran oldukça hesaplı. Yani özendirmek gibi olmasın ama içki tüketen biriyseniz sırf buradan yaptığınız alışveriş bile sizi tatmin edecektir. Fiyatlar oldukça makul. Arkadaşımın siparişi olan 3 karton sigarayı aldığımda oradaki çalışan yanıma gelip, Türkçe dilinde “Bu da alışverişin hediyesi” diyerek yanında 2 litrelik Uzoyu sepetimize koydu :)

Yunanistan’da Trafik

İpsala sınır kapısından geçip Yunanistan sınırlarına girdiğiniz andan itibaren sizi çok acayip bir trafik karşılıyor. Yabancı memleket. Ne yapacağınızı şaşırıyorsunuz falan diye devam etmek isterdim ama inanın bildiğiniz trafik işte. Beş dakika öncesinde nasıl araba sürüyorsanız sonrasında da o şekilde devam ediyor. Yunanistan’daki trafik düzeninin ülkemizden bir farkı yok. Hem Selanik gibi bir büyük şehirde hem de Nikiforos gibi bir kasabada araç kullanma fırsatım oldu. Bu tecrübeme dayanarak söylüyorum. Asla gözünüzde büyütecek bir durum değil. Zira ben gitmeden önce biraz büyütmüş olabilirim. Çünkü ilk kez yurt dışına araba ile çıkış yapacak olmamın verdiği bir tedirginlik vardı.

Trafik yoğunluğu bizim büyükşehirlerin trafiğine nazaran daha hafif. Öyle dakikalarca yoğun bir trafiğe maruz kalmadım. Bu arada en çok faydalandığım ve gitmeden önce iyi ki yapmışım dediğim konuyu anlatmanın tam da yeri burası bence. Hiç bilmediğiniz bir ülkede aracınızla seyahat edecekseniz ve o ülke latin alfabesi kullanmıyorsa işiniz biraz zor oluyor. Navigasyon gerçekten çok başarılıydı burada Google’ın hakkını vermek lazım ama diyeceğim şu ki. Mutlaka ama mutlaka tatilinize başlamadan önce gezeceğiniz ülkenin haritalarını telefonunuza indirin. İndirin ki internetin olmadığı ya da netinizi kullanmak istemediğiniz durumlarda navigasyon şaşırmasın. Böylelikle offline olarak haritaları sorunsuzca kullanabilme imkanına sahip oluyorsunuz.

Otoyol
Otoyol kullandığınız için belirli bir ücreti var elbette. 2.40€ civarında ödüyorsunuz. 3 bin kilometre yol yapmama rağmen sistemlerini çözemedim maalesef. Ne istedilerse verdim doğal olarak. Nakit ya da kredi kartıyla ödeyebiliyorsunuz. Toplamda bir 30€ yu bulmuştur diye tahmin ediyorum. Belki daha fazla. Yunanistan otoyollarında hız sınırı 130 kilometre. Ceza yeme durumunu biraz araştırdım. Eğer aklı başında bir polis ise, asla yabancı plakalı bir arabaya ceza kesmez diye tahmin ediyorum. Çünkü çok karmaşık bir prosedür işletmesi gerekiyormuş. İç işleri dış işleri derken tam bir eziyet halini alıyormuş. O sebeple de kolay kolay ceza kesmiyorlarmış. Tabi siz buna güvenerek asla kuralları ihlal etmiyorsunuz.

Peki bu bir haftalık Yunanistan tatili kaç paraya mal oldu. İşte onun da tüm ayrıntıları En Ucuz Yunanistan Tatili başlıklı yazımda.

 

Archives

Yunanistan gezi yazılarım