Garda Gölü Sirmione, Italya

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Her ülkenin, her şehrin, her memleketin olduğu üzere, buranın da bir incisi mevcut. Italya’nın incisi Garda Gölü. Ben bilmem. Bilenler öyle söylüyor. Elimden geldiğince çevresini dolaşmaya çalıştım. Farklı açılardan kadrajlar oluşturdum. Evet. Bence de çok güzel bir göl. Hatta göl olduğuna inanmak zor. Hafiften dalgası, mavinin her tonunu barındırması, güzel plajıyla sanki tropik ülkelerde bir denizmiş izlenimi veren Italya’nın kuzey bölgesinde bulunan göl. Aslında Italya’da göl deyince aklıma Komo (Como) gölü geliyor ama rehbere sorduğumda o gölün başka bir turun programına dahil olduğunu, meşhur olmasına rağmen bu gölün daha güzel manzaraya sahip olduğunu söyledi. Ben onun yalancısıyım. Baktığımda Como gölünün Garda’nın 150 km kadar batısında olduğunu ve Garda’dan daha küçük olduğunu anlayabildim.

Mega Italya Garda Gölü Sirmione, Italya www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Garda Gölü Sirmione, Italya

Garda Gölü Verona yakınlarında Sirmione isimli kasabada bulunan bir göl. Avrupa turlarında genellikle meydan, tarihi bina ağırlıklı geziler olmasına rağmen Mega Italya turunda doğa biraz daha ağırlıktaydı sanki. Ya da algıda seçicilik diyelim. Bilemiyorum. Sürekli yurt dışı turlarında gezen biri değilim ama yine de bazı şehirlere, gezi rotalarına aşinalığım var ama bu Sirmione kasabasını hiç duymamıştım. Zaten en çok sevdiğim de budur. Fazla bilinmeyen, daha bakir, intertte onbinlerce fotoğrafı olmayan yerler her daim tercih sebebim olmuştur. Gerçi tur programı olduğundan fazla seçeneğim yoktu ama bu kasaba benim için biçilmiş kaftan oldu açıkçası.

Mega Italya Garda Gölü Sirmione, Italya www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Sirmione Kasabası Garda Gölü

Kasabanın tarihi baya bi eskiye dayanıyormuş. Girişte bir kalesi mevcut. Scaliger Kalesinden bir kadraj yapabilmeyi, şehre tepeden bakmayı çok isterdim ama maalesef yeteri kadar vakit yoktu. Program yoğun olduğundan biraz koşturmacalıydı doğal olarak. Buralara kadar giderseniz mutlaka kaleye bi çıkın ve ordan manzara nasılmış bi görün. Bana da haber edin ? Ben çıkamadım içimde kaldı. Tabi kaleden manzarayı çekenler elbette vardır. Ben merak ettim araştırdım biraz. Hatta panoramik bir kale manzarası bile buldum.

Scaliger Kalesi Sirmione Garda Gölü

Ama bi sor neden çıkamadım. Tamam çıkamadım ama boş durmadım herhalde. Kaleye girerken göle yaklaşabileceğimi tahmin ettiğim bir yol gözüme ilişti. Sanki göl kenarına kadar iniyor gibiydi. Şu aşağıda insanların yürüdükleri yol. Grupla buluşacağımız yeri netleştirdikten sonra ayrılıp oraya doğru yürüdüm. Zaten kısa bi mesafe görüldüğü üzere. Ama rehberin göstermeyi planladığı yerler farklıydı sanırım.

Mega Italya Garda Gölü Sirmione, Italya Scaliger Castle www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Garda Gölü’ne yakınlaşma çabaları

Zaten vakit de kısıtlı olduğundan hızlıca göl kenarına doğru gittim. Hislerim beni yine yanıltmamıştı :) Göl kenarında insanlar, suda oynayan sarışın bir kız çocuğu, masmavi bir su, ortam tam fotoğraf çekmelik. Tek bi eksik vardı. O da bulut. Keşke bulut da olaydı ama şans diyelim. Hemen tezgahı kurdum elbette ve bu gezide çektiğim ilk beşe girebilecek bir fotoğraf karesi yakaladım. Elbette bana göre.

Mega Italya Garda Gölü Sirmione, Italya Scaliger Castle www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Garda Gölü Kuğu ve Kız

Yanarım yanarım da bu kareyi görüp aaa o arkadan kıza yaklaşan kaz… o kaz gerçek mi… gölde kazın ne işi var ve hatta o ördek ne arıyor orda diyen insanlar oldu ya :) Evet bir Ankaralı olarak kuğulu park tecrübeme dayanarak söylüyorum, o kesinlikle kuğu efenim. Hem de çok güzel bi kuğu ve o kuğunun yaklaştığından küçük kızın hiç haberi yoktu. Fark ettiğinde ise oldukça endişeli bir şekilde annesine doğru koşmaya başladı ama ben o kareleri yakalayamadım maalesef. Elde olan bu artık. Bunlar hep zamansızlıktan kaynaklanıyor :)

Mega Italya Garda Gölü Sirmione, Italya Scaliger Castle www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Ve daha fazlası

Gerçi uçan kaz morton diye bi çizgi film vardı bilir misiniz? Sanki mortona benziyor da insanlar ondan buna kaz diyor herhalde :)

Mega Italya serisine Verona yazımla devam etmek için tıklayınız…

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya – Sirmione Garda Gölü yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı bekliyorum…

Bana ulaşın