• F-Stop: f/18
 • Exposure Time: 30 Sec
 • Exposure Bias: 0 Step
 • ISO Speed: ISO 100
 • Exposure Program: Manuel
 • Focal Length: 24mm
 • Filter: No
 • Metering Mode: Patern
 • White Balance: Auto
 • Place: Ankara
 • Model: Gençlik Parkı
 • More: Gençlik Parkı Fotoğrafları

Gençlik Parkı demek yaşanmışlık demektir. Ankara ile bağlantısı olan herkesin mutlaka bir anısı vardır. Benim çok özel anılarım var mesela çocukluğuma dair. İleride bir kitap yazarsam orada paylaşırım artık:)

Eskiden bilirim Anadolu’dan kim ziyarete gelse Ankara’ya, ilk gitmek istediği yer Gençlik Parkı hemen sonrasında da Anıtkabir olurdu. Bu sebepten çok fazla gitmişliğim vardır. Parkın şişman dondurmacısından park gazinosuna, halka açık tiyatrolarından lunaparktaki üç halka beş lirasına kadar bilirim.

Gençlik Parkı'nda poz veren amca ve teyze. Çekergezer Hakan Aydın Fotoğrafları

İşte bu fotoğraf da bana o günlerimi yeniden hatırlattı. Amcanın oğlu hastanede yatıyormuş. Onun başında bekliyorlarmış günlerdir. Doğudan gelmişler. Bir şekilde de yolları Gençlik Parkı’na düşmüş. Muhtemelen karısı duymuştur bir yerlerden ve beni götür bey demiştir. Ya da kocası demiştir karısına hadi bi Ankara’yı gezelim. Sormuştur birine neresi gezilir Ankara’da, cevaben de Gençlik Parkı gelmiştir. Yani bunlar benim senaryolarım elbette.

Fotoğraflarını çekmek için izin istediğimde sanki buna mecburlarmış gibi mahçup bir tavır içine girdiler. Kendilerini zorunlu hissettiler sanırım ve ben de o günden beri bu fotoğrafı hiçbir mecrada yayınlamamıştım ama şimdi bu yazıma dahil etmekte bir sakınca görmedim.

Gençlik Parkı yapımına 1936 yılında başlanmış, Ankara’nın Ulus semtinde bulunan tarihi bir parktır. Ankara’nın yakın tarihine tanıklık eden bu park, 1936 yılında 600 bin lira ödenekle iki yılda bitirilmesi planlanarak yapımına başlanmış. 20 Kur’a İhtiyatlar adı verilen gayrimüslimlerden oluşan bir asker işçi topluluğunun Parkın inşaatında çalıştırıldığı, bu insanların sonrasında gün yüzüne çıkan anılarında geçmektedir.

Neymiş bu 20 Kur’a ihtiyatlar diye bir araştırayım dedim iyi ki de demişim. Neler neler çıktı içinden. Bu topluluğa alındığında askerlik görevini daha yeni tamamlamış olmasına rağmen tekrar askere alındığını öğrenince bir şok geçiren Vitali Hakko ikinci kez terhis olmuş ve sonrasında da bir VAKKO yaratmış. İlginç bir hayat hikayesi. Çalışmış mıdır bilmem ama Vitali Hakko’da bu grubun içindeymiş. Hatta baksanıza iki kez askerlik yapmış adam.

Kaynak: Hayatım Vakko. Vitali Hakko

Son Yazılarım

Son Yorumlar

  oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası ankara Antalya Arabayla Yunanistan Turu Aziz Lydia Kilisesi Bencileyin Bencileyin Cümleler Bizans Kalesi Doğa Drama Köprüsü Filippi Antik Kenti Firenze gezi Günbatımı Italy italya gezilecek yerler Kadın Kavala Castle Kavala Gezilecek Yerler Kavala Gezi Rehberi Kavala Kalesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli Konya konya gezilecek yerler Marmaris Mega İtalya Muğla Roma Saint Lydia Baptistery Sunset Turkey Türkiye Yunanistan Gezilecek Yerler Yunanistan Gezi Rehberi Yunanistan vizesi İkeçe Kavala arası kaç km İskeçe Gezilecek Yerler İskeçe Karnavalı İskeçe Karnavalı Turu İskeçe Otelleri İskeçe Selanik Arası kaç km İskeçe Yunanistan İtalya İzmir

5 1 vote
Article Rating
0
Az çok demeyin... Yorum yapmadan geçmeyin :)x

Pin It on Pinterest

Share This