Mega Italya – Murano Burano Adaları

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Murano&Burano Fotoğraf albümü için tıklayınız

Venedik’te yapılacakların ardından adalar ekstra turuna katıldım. Şunu belirtmek isterim. Venedik’ten tekne ile adalara giderken gördüklerim bile bu tur için harcanan paraya değerdi. Tahmini 45 dakikalık tekne turu boyunca her açıdan görme ve fotoğraflama fırsatı yakaladım. Murano Adası Venedik lagününde bulunan adalardan bir tanesi, aslında bir mahallesiymiş. Cam işçilikleri ile meşhurmuş. Adada bir cam ustasının yarım saatlik bir demo gösterisi program dahilinde ama ben katılmayıp hızlı bir şekilde etrafını dolaştım.

Murano Burano Fotoğrafları Italya Gezilecek Yerler Çekergezer Hakan Aydın Gezgin Fotoğrafçı www.cekergezer.com www.cekergezer.com

Rengarenk

Burano adası ise dantel işçiliği ile tanınan bir adaymış. Bu adalara yarım gün ayırmak yeterli olacaktır bence ama, daha önce de bahsettiğim gibi, turun adı Mega İtalya olunca hızlandırılmış oluyor elbette. Atölyelerden başka Museo del Vetro diye bir cam müzesi de var. Giriş ücretli. Tercih edenler burayı da ziyaret edebilir.

Mega Italya Murano Açıkları

Murano Açıkları

Tabi tercih meselesi. Ben seçenekleri sunuyorum. Gerisi size kalmış :) Her iki ada birbirine benzediği için olsa gerek, Murano’da demo gösterisi, Burano’da ise adanın gezilmesi şeklinde bir planlama yapmış rehberimiz.

Bildiğim, öğrendiğim bi şey varsa o da bu ülkenin, değerlerini pazarlamada gösterdiği olağanüstü başarıdır. Şunu demek istiyorum. Bir çeşme düşünün, tamam kabul, güzel bir eser ama bu çeşmeye para atabilmek için bile insanların sıraya girdikleri ve birbirini ezdikleri bir ortam yaratılabildiyse, bu o ülkenin bir pazarlama başarısıdır. Takdir ettim elbette. Kendi ülkemizde ne plajlar, ne anıtsal çeşmeler, ne cam ustaları, ne lezzetler var ama yeteri kadar bunları pazarlayabildiğimiz konusunda ciddi şüphelerim var artık.

Mega İtalya Burano Evleri www.cekergezer.com Hakan Aydın

Burano Evleri 

Tahminimce bir rehberin vakti zamanında bi yerden duyup bulduğu bir hikaye olsa gerek, bu adayla ilgili nereye elinizi atsanız karşınıza o hikaye çıkıyor zaten. O yüzden ben burada tekrar yazıp da sarhoş gelen denizcilerin evlerini bulabilmek için farklı renklerde yapılmış dedikleri evlerden bahsetmiyorum. Siz ayrıntılarına ulaşabilirsiniz. Ben sadece verdiği görsel şölenle ilgileniyorum. Rengarenk boyanmış evler, her evin önünde bir sandal, tertemiz sokaklar, kendi halinde insanlarıyla bu adalar gerçekten de görülmeye değer diye düşünüyorum.

Mega İtalya www.cekergezer.com Hakan Aydın

Murano iskelesinden uzun pozlama

Eğer siz de bu cam işçiliği tanıtımı bana göre değil, gidip biraz etrafı keşfedeyim derseniz böyle bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Tekneyle adaya yaklaşırken gözüme kestirdiğim iskeleden bir uzun pozlama. Bu tür gezilerin amacı fotoğraf çekmek olmadığı için, ya da benimle aynı fikirde olan insanların sayısı az olduğundan da diyebiliriz, normal gezi temposunda böyle bir pozlama yapabilme ihtimaliniz yok maalesef. Filtre tak, çıkar, bekle falan derken kimse sizi beklemiyor doğal olarak. Ancak bu şekilde feragat ederek fotoğraf çekilebiliyor. Hem kültürü öğreneyim, hem de fotoğraf çekeyim olayı biraz meşakkatli sizin anlicanız. E insan da her gün buralara gelmiyor doğal olarak. Her anını en iyi şekilde değerlendirmek istiyor :)

Mega Italya Burano Adası www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Burano Adası Evleri

Bu gezide aklımda kalanlardan biri de vaporetto oldu. Nedendir bilmem ama çok komik geldi bana. Rehber, arkadaşlar sizi vaporettoya bindircem, özel vaporetto bizi bekliyor vari cümleler kurdukça hep bi gülme şeysi geldi içimden açıkçası. Tamam adı bu olabilir de bildiğimiz tekne işte da :) niye vaporetto diye zorluyoruz anlam veremedim. Ayrıca turla gitmeyenler için de bir açıklama yapmakta fayda var. San Marco meydanında bulunan iskelelerden bu adalara sürekli seferler yapılıyor. Sormadım ama tahminimce bi 10-15 euro kişi başıdır. Bence ister turla ister serbest gezi programı olsun, görülmeden dönüldüğünde Venedik eksik kalacaktır. Benden söylemesi. Murano Burano ve Torcello için bilet ve sefer bilgileri linkte mevcut.

Mega Italya Burano Adası www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Burano Adası ara sokaklarından bir görüntü

Bu ada da dantel işlemeleriyle ünlü bir adaymış. Ama daha önce de bahsettiğim gibi. Adamlar pazarlamasını çok güzel yapıyorlar. Sonuçta dantel işte. Analarımızın ninelerimizin yıllarca göz nurlarını akıtarak ince ince dokudukları danteller nireee burda gördüğüm Çin’den gelmiş 5 euroya satılan danteller nire. Hakkını yemeyelim tamam. Zamanında burada da çok güzel işçilikler varmış belki ama zamana ayak uyduran küreselleşme ve global ticaret sonucu böyle bir çözüm üretmişler artık. E tabi şimdi burada 100 euro yazsan bi dantele kim alır.

Mega Italya Burano Adası www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Burano Adası

Elbette Venedik lagününde sadece bu iki ada yok. Benim katıldığım turun programında olan adalar Murano ve Burano. Bunun dışında yine tekne ile gidilebilecek farklı adalar var. Ama ben bu iki adada bile hangisi Murano hangisi Buranoydu diye fotoğraflardan yardım aldığıma göre, diğer adalara da gideydim baya bi zorlanırdım herhalde. Çünkü her yerde bu rota için Murano Burano adaları şeklinde geçiyor. Neyse. Sonuçta olayı çözdüm. Hangi fotoğraflar daha güzelse orası Burano adası. Tecrübeyle sabittir :)

Mega Italya Murano Burano Adası www.cekergezer.com Hakan Aydın ÇekerGezeR

Burano Adası Sakini

Mega Italya serisine Sirmione Garda Gölü yazımla devam edebilirsiniz. Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya Murano Burano yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı tavsiye ederim. Gereksiz posta göndermiyorum