Mega ItalyaVenedik Albümü ve Videosu

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Gerçekten de adı gibi mega bir turdu İtalya. Günlük ortalama 15 bin adım ve 15-16 saat ayakta geçirilen bir gün. Ha mutsuz muyum? Asla :) Yeni bir kültür, yeni yerler, yeni lezzetler, yeni insanlar… Kesinlikle paha biçilemez. Haydi o zaman. Tecrübeleri aktarmaya başlayalım.

Venedik, Venice, Venezia Mega Italya

Venedik, Venice, Venezia Gondol

Öncelikle bu tarz turların İstanbul kalkışlı olması, biz Ankara’da ikamet edenler için ilk külfet. Daha önce gittiğim yurt dışı turunda amaan noolcek, kim vercek şimdi o kadar parayı diyerek, İstanbul’a kendi imkanlarımla gidip, oradan tura katılma uyanıklığını yapmıştım. Oldukça zahmetli bir gidiş ve uzun beklemeler sonucunda İtalya turu için Ankara bağlantılı bir firma bulup onunla gittim ve çok rahat ettim. Başlangıç olarak yeşil pasaport sahibi olanların da, işlemlere epey önceden başlamalarını tavsiye ediyor ve ilk durak olan Venedik fotoğrafları ile devam ediyorum.

Mega Italya Venedik

Mega Italya Venedik

Elbette Venedik deyince akla ilk gelen kanal ve gondol oluyor. Hemen şunu da belirtmek isterim. Ne gerek var yaa turla gitmeye, yarı paraya kendin gidersin söylemlerini mutlaka duyacaksınız. Evet, gidebilirsin elbette ama bu iş için gerçekten de çok çalışmak gerekiyor. Hele hele bu tur gibi 20’ye yakın yerleşim yeri ve onlarca tarihi eser görcem derseniz asla kendi başınıza yapamazsınız. En azından ben göze alamam. Bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde yapılabilecek en ideal hareket, deneyimli bir rehberin ellerine teslim etmek olur kendinizi. Ben çok şanslıydım ki bu turumda, işini gerçekten seven, aşkla yapan bir rehber düşmüştü ekibe. Rehber çok önemli böyle turlarda.

Venedik, Venice, Venezia Mega Italya

Venedik, Venice, Venezia

Bahsettiğim günlük tempo göz önüne alındığında, küçük çocuklu ailelerin iyi karar vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Yurt dışı turlarında genellikle 3-4 yıldızlı otellerde konaklama yapılıyor. Konfor bakımından bir sıkıntı yaşamadım ama acentalar, ucuz olsun diye genellikle şehir merkezlerine uzak bölgelerden seçiyorlar.  Venedik ve kanal boyu otellerin günlükleri oldukça pahalı elbette. Örneğin aşağıda Hilton otelinin geceliği bin lira civarında. Kendileri getirip götürdükleri için bu bir sıkıntı sayılmaz ama yakın olsa daha iyi olurdu elbette. Gün bitiminde otele gitmek için harcanan süre ne kadar uzun olursa, o kadar daha az yer görmüş oluyorsunuz çünkü.

Venedik, Venice, Venezia Gondollar Mega Italya

Venedik, Venice, Venezia Gondollar Mega Italya

Önceleri, bundan 6-7 yıl öncesinden bahsediyorum tabi, 5 yıldızlı her şey dahil konseptli otellerde tatil yaparken, yurt dışı turları tercih etmeye başladım. Çünkü otel için verdiğiniz bir haftalık ücretle, yurt dışında 5-6 günlük bir tura katılabiliyorsunuz. Tercih meselesi elbette ama ben burada bunu belirtmek istedim. Çünkü insanlarda, o parayla yurt dışında böyle bir tatilin yapılamayacağına dair bir izlenim oluşmuş durumda. Ne zaman biri sorsa ve maliyetini söylesem, hep şaşırıyorlar. O yüzden, yurt dışı turu sizin için daha önemliyse, mutlaka bir araştırma yapılmalı diye düşünüyorum. E tabi sınırsız yemek, sınırsız içecek, havuz başı, bilumum animasyonlar sizin için daha cazip geliyorsa diyecek bi şey yok elbette. Zevk meselesi :)

Hilton Binası, Venedik Mega Italya

Hilton Venedik

Benim katıldığım tur Kuzey-Güney rotasını takip ediyordu. Baştan başa Italya turunun hakkını verecek bir rotaya sahip. Böyle bir tura katılmak için aylarca yeterli parayı biriktirmiş ve yeni bir kültür tanımaya karar vermişsek, bence extra turları da mutlaka satın alabilecek altyapıya hazırlıklı olmalıyız. Zira extra turları almazsanız, şehir merkezlerinde otobüsle bir tur ve sonrasında serbest zaman deyip sizi bırakırlar. Tanıtımlarda geçen panoramik şehir turu dedikleri olay bu. Yaklaşık bi 20 dakika kadar süren ve otobüsle yapılan olay.

Venedik Sokaklarından Görünüm Mega Italya

Venedik Sokaklarından Görünüm

Eğer illa ki ben extra turlara extra euro vermek istemiyorum, kendim de gezerim derseniz, o zaman gelmeden önce bu turların rotalarını çok iyi çalışmalısınız. Nasıl gidilir, nereleri meşhur, ne yenilir, nasıl dönülür sorularına ezbere yanıt verebilmelisiniz. Ben bu kadar eziyete gelemedim maalesef ve tüm extra turları satın aldım. Bu turlar hakkında bir tecrübemi daha paylaşayım. Tanıtım reklamlarında yazan, extra tur fiyatı şu, blok halinde alırsanız şu fiyat şeklinde bildirimler olur. Kesinlikle gitmeden extra turları satın almayın. Temel fiyatı ödedikten sonra zaten rehber size soracaktır bu konuyu. Kimler geliyor kimler gelmiyor diye. İşte o esnada mutlaka pazarlık faktörünü devreye sokmalısınız. Hele ki grup halinde gitmişseniz o zaman eliniz çok daha kuvvetli olacaktır. Blok fiyatın yarı fiyatına kadar zorlamanızı tavsiye ediyorum.

San Marco Meydanı, Venedik Mega Italya

San Marco Meydanı, Venedik

E tabi yeri gelmişken bunu da belirtmek gerekir. Bu tür turları ne kadar erken alırsanız o kadar karlı çıkarsınız. Acenta olayına çok takılmamak lazım. Adı Mega Italya turu olduktan sonra, a firması da b firması aynı hizmeti verecektir. Tek farkı, biri b hava yolu ile götürürken, diğer c hava yolunu tercih eder. Sizin tercih edeceğiniz en önemli kriter fiyat olmalı. Bu turlarda en önemli konu rehberdir. Tüm acentalar Mega Italya turu için katılımcı toplar ve bir rehbere teslim eder ve siz turu en pahalıya alanla en ucuza alan arasında bir fark olmaksızın aynı otellerde, aynı otobüste, aynı rotada gezinizi gerçekleştirirsiniz. Yani en ucuzunu bulun. Olay bu

Venedik Kanallar Gondol Mega Italya

Venedik Kanallar Gondol

İtalya deyince akla bir de romantizm gelir elbette. Kanalda gondol, Floransa sokaklarında dolaşmalar, Romeo ve Juliet. Tamam dışarıdan bakıldığında durum bu şekilde ama, inanın böyle bir tempoda kimsenin aklına romantizm geleceğini sanmıyorum. Eğer böyle bir amacı olan varsa kesinlikle bu tarz bir tur almamalı. Yapması gereken şey, en ucuza uçak biletini bulup, iznini ayarlayıp, üç günlüğüne gözüne kestirdiği bir şehre gelmek ve oranın sokaklarında kaybolana kadar romantik romantik gezmek. Bu Venedik olur, Floransa olur, Roma olur ama birden fazla şehir olmaz. 3 gün bir şehir için anca yeterli olacaktır.

Mega Italya Venedik Kanal Romantizmi

Venedik Kanal Romantizmi

Hatta bir örnekle olayı daha da gözünüzde canlandırabilirim. Şimdi bi gondola bindik. Yaklaşık yarım saat sürecek kanal gezisine başladık. Şu gondolu süren abi var ya işe o abi sanki diğer gondol sürücülerini ilk kez görüyormuş gibi, her gördüğüne arrivederci, ciao diye bağıra bağıra iletişim içindeler. Venedik Belediyesinin bir an önce bu duruma çözüm bulması gerekli :)

Hani gün boyu aynı durakta birbirini gören ve sonra sefere çıktıklarında birbirlerine kornalı selam veren şoförler vardır ya işte bu gondol sürücüleri de aynen o şekildeydi :) Pek de fazla bi romantizm beklememek lazım diyorum sonuç olarak…

İlk günün extra turu Murano&Burano adalar turuydu.

Mega Italya

Venedik Manzarası

Italya serisine Murano&Burano adaları yazımla devam edebilirsiniz. Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya Venedik yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı tavsiye ediyorum. Gereksiz posta göndermiyorum.

0 0 votes
Article Rating
2
0
Az çok demeyin... Yorum yapmadan geçmeyin :)x
()
x

Pin It on Pinterest

Share This