Mega İtalya – Roma – Aşk Çeşmesi

İtalya turu gezilecek yerler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Şimdi aşk çeşmesi nedir? İçen aşık mı oluyor? Neden aşk çeşmesi? Hepsine açıklık getiriyorum efenim bu yazımda ? Öncelikle aşk çeşmesi yazan tur bilgilendirme broşürlerine güvenerek kaybolduğunuzda “Where is the fountain of love” ya da kalp işareti falan yaparak tarif etme çabalarıyla birilerine sormaya kalkarsanız muhtemelen derdinizi anlatamayacaksınız. Çünkü bu mekanın adı Trevi. Türkçe’ye çevirirsek de üç yol. Şimdi ben buraya üç yol çeşmesi desem ne derece etkili olur ? When in Rome filmini de Trevi’yi de Aşk Çeşmesi olarak Türkçe’ye çevirdik ki daha can alıcı olsun ?

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Aşk Çeşmesi

Trevi Fountain nam-ı diğer Aşk Çeşmesi

Ne işe yarar bu çeşme? Şimdi iki adet madeni parayı hazır bulunduruyoruz. Buraya gelip sırtımızı çeşmeye veriyoruz ve sol elimizle 160 derece açıklıkla hafif bir yay çizerek sağ omuzdan ilk parayı atıyoruz. Aman dikkat. Para sol elde ve sağ omuz üzerinden atılacak. Bu çok karmaşık hareketler serisini yaptıktan sonra, Roma’ya tekrar gelmeyi garantilemiş oluyoruz. Karıştırayım demeyin, yoksa bi daha asla gelemiyoruz ona göre ?? Prosedür bu şekilde. İsteyen farklı yöntemler de deneyebilir elbette :) İkinci para ise, o serbest atış. İstediğimiz dileği diliyoruz ve atıyoruz :)

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Aşk Çeşmesi

500 kişi olsa :/ 10 dakikada bir sirkülasyon, 1 eurodan, valla iyi para :)

Murano&Burano yazımda da İtalyanların pazarlama mucizelerinden bahsederken bu çeşmeden örnek vermiştim. İnsanların bu havuza para atabilmek için birbiriyle itişip kakıştığı, sıraya girdiği, beklediği ve hatta bunun için can attığı bir ortam düşünün. İşte bu ortamı yaratabilmek, bir pazarlama taktiğidir. Buraya atılan paranın günlük 3-4 bin euro civarında olduğu ve hayır işleri için kullanıldığı söyleniyor bu arada ? 2002 yılından bulduğum bir haber de oldukça enteresan :) Hayırlısı diyelim o zaman.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Aşk Çeşmesi

Ortada bulunan dominant heykel deniz tanrısı Neptün. Allah var şimdi güzel bi yapı :)

Roma turuna Vatikan yazımla devam etmek için tıkalyınız

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega İtalya Turu Roma Trevi (Aşk Çeşmesi) yazımla ilgili yorumlarınızı ve yeni gelişmelerden haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı tavsiye ediyorum…

Bana ulaşın