page contents

Karantina Adası Urla

Karantina Adası

Karantina Adasından Gün Batımı

Maalesef bir drone sahibi olmadığım için bu adayı tepeden görüntüleme şansım olmadı. Ama internette görüntülenmişini buldum. Bu görüntü eşliğinde verilen bilgiler daha anlamlı bir hal kazanacaktır.

Karantina Adası Dünyada sadece üç adet varmış. ABD Elisa Adası, Hırvatistan Dubrovnik ve Urla Karantina Adası 1950 yılına kadar karantina amaçlı kullanılmış. 2014’e kadar da Urla devlet hastanesi olarak. Baya yeni bi tarih yani ?

Kapısına kadar gittiğim adadan, içeri girmek istedim fakat görevliler izin vermemişti. Allah’tan da vermemişler ? Sonradan araştırdım da, hasta olduğuna kanaat getirilen kişiler adaya alınır ve ölene kadar adada tutulurmuş ? “Kardeşim ruh hastasısın sen” deseydi adam naapardım sonra ??

Huzur Evi

Osmanlı İmparatorluğu döneminde bulaşıcı hastalıkla mücadelede kullanılan ada, adını Fransızların 1865’te yaptığı karantina tesislerinden almıştır. 1950’lerde Deniz ve Güneş Enstitüsü, 60’larda Kemik ve Mafsal Hastalıkları Hastanesi olan tesisler, 1986’da Urla Devlet Hastanesi’ne dönüştürüldü. 10 Ekim 2014 tarihinde 150 yataklı yeni hastane binasına taşınarak hizmet vermeye devam etmektedir. Antik Klazomenai kenti kalıntılarının da bulunduğu 320 dönümlük ada, ilk kez Büyük İskender devrinde karaya bağlandı. Antik çağ bağlantıları zamanla yıkılırken 1955 yılında dolgu alanlar yapıldı. Sit kapsamındaki ada, fiilen Sağlık Bakanlığı kullanımında. Şeklinde wikipedia bilgisi de mevcut.

Urla Sahil boyu

Urla Sahil boyu

Özetle; Şiddetle öneriyorum. Gün batımı, adaya giden yol ve iskeledeki teknelerin verdiği görsel şölen muhteşemdi. Özellikle adaya ana karadan ulaşımı sağlayan yolun güzelliği görülmeye değerdi. Ben fotoğraflayamadım maalesef dönüşte çekerim diye. Tabi bu fotoğraf dünyasında öğrendiğim en önemli “Asla dönüşte çekerim” demeyeceksin. Kadraj hoşuna gittiyse mutlaka o anda çekebilmenin bir yolunu bulmalısınız. Ada öylesine güzeldi ki dönüşüm akşama denk geldi ve doğal olarak o yolun güzelliğini çekemedim.

Karantina Adası Gün Batımı

Gün Batımı

Tabi içeriye almadıkları için neler var merak içerisindeyim. Belki bi gün özel bi izinle falan girmeyi başarabilirim. Ada hakkında yazılmış güzel bir blog yazısı. Daha fazlasını merak edenlere

Altta bulunan kısıma Karantina Adası yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı bekliyorum…

Bana ulaşın

error: İçerik için bana ulaşabilirsiniz
Up