F-Stop: f/4
Exposure Time: 1/800 Sec
Exposure Bias: -0.3 Step
ISO Speed: ISO-400
Exposure Program: Manuel
Focal Lenght: 24mm
Metering Mode: Pattern
White Balance: Auto
Model: @hakanaydin.raw

Şimdi ben diyorum ki;

  • Kompozisyonu hazırlamak mı zor?
  • Hazırlanmış kompozisyona gelip deklanşöre basmak mı zor?
  • O kompozisyonda kadrajı ayarlamak mı zor?
  • Modellik yapmak mı zor?
  • Yoksa modellik yaparken o kadrajı ayarlayıp, makinaya cepten bağlanıp, hem poz verip hem fotoğrafı çekmek mi zor?

Kafamda deli sorular :) Girdiğim sınavlarda soru hakkında bilgim yoksa en uzun şıkkı işaretlerim ve çoğunlukla da doğru çıkar (Sınavlara girecek sevgili gençler siz son cümleyi yok sayın lütfen) Evet. Aslında benim fikrime göre en zoru kompozisyonu kafada kurmak. Kurmak diyorum çünkü bu fotoğraf artık bir kurgu fotoğraf oluyor. Kurgu fotoğrafa karşı mıyız? Hayır elbette. Çekenlere saygı duyarız ama ben almayayım. Çünkü o zaman o fotoğraf bana doğal gelmiyor. Bakın güzel ya da çirkin fotoğraftan bahsetmiyor. Sadece doğal gelmiyor. Mesela bu fotoğrafım görünüşte güzel bir fotoğraf belki ama benim hiçbir zaman içime sinen bir fotoğraf olmadı. Ne işi var Tuz Gölü’nde balığın di mi :)

Tuz gölü'nde balık tutan adam

Ne zamandır bu uzaktan canlı bağlantı olayını yapıyorum ve hep diyorum ki nasıl yapıldığını anlatayım ama bir türlü fırsat bulamıyordum. Şimdi konu ile ilgili kurs niteliğinde küçük bir yazı yazdım. Canoncular ya da yok biz canoncu değiliz ama kendimize de uygularız diyen diğer marka sahipleri, hatta ikisinden de değiliz ama sırf gıcıklığına o yazıyı okurum ben diyenler için yazdım. Ben faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum ama siz bakıp kendiniz karar verin artık.

Şimdi sorunum şu; Fotoğraf çevremdeki bazı dostlarımdan edindiğim tecrübelere dayanarak söyleyebilirim ki, yarışma fotoğrafçısı diye bir oluşum var. Bu fotoğrafçı türünün ne kadar ruhsuz bir yapıya sahip olduğunu kendi gözlerimle deneyimledim. En basitinden bir örnek vereyim.

Bir köylü amcayı gözüne kestirmiş ve kafasındaki en güzel fotoğrafı çekebilmek için onu şekilden şekile sokmaya çalıyor, yan tutuyor, dik tutuyor, şöyle dur diyor, böyle yap diyor adamın iflahını söküyor ama bizim fotoğrafçımızın umurunda değil. Amca saygısından bir şey de demiyor ve ne denirse onu yapmaya çalışıyor elinden geldiğince. Artık yılmış bir haldeyken bir ara göz göze geldik ve resmen “oolum al kurtar beni bu canavarın elinden” bakışını gözlerinden okudum. Hemen devreye girdim ve olayı sanlandırdım elbette ama iş işten geçmişti. Verdiği doğal olarak benim de yanında olduğum için verdiğimiz hasar bende büyük bir üzüntüye sebep oldu. Gerçi sonrasında tek başıma tekrar gittim o amcaya ve benim çektiğim fotoğrafını çerçeveletip hediye ettim ama iş işten geçmişti belki de.

Eğer bir kişinin fotoğrafını çekeceksem onunla mutlaka öncesinde bir sohbet ederim. Hal hatır sorarım, muhabbeti koyulaştırırım. İnanın sonrasında teklif ondan gelir. O sırtındaki nedir diye başlar soru sormaya ardından hadi benim de bi fotoğrafımı çek şeklinde sonuçlanır sohbetlerimin çoğunluğu. Başka türlü olursa üzülüyorum ben. Bu yarışma fotoğrafçısı abiler ablalardaki tek amaç kafalarındaki fotoğrafı -ki o da kendini otorite sayan çeşitli kurum ve kişilerin çerçevesini çizdiği fotoğraf- çekebilmek. Bu yolda her yol mübahtır şeklinde bir zihniyetleri var ki, her yok derken abartmıyorum. Siz o her yolu gerçekten her yol olarak hayal edin. Neler neler gördü bu gözler :)

İnanın bu konudaki şahit olduklarımı, deneyimlediklerimi, duyduklarımı, bir araya getirmeye kalksam kocaman bir kitap olur ama buna harcadığım zamana bile yazık olur. Hani o afiap, altın, bronz, üç yıldız beş yıldız fotoğrafçı ünvanlarının falan dolar üzerinden elde edildiğini öğrendiğimde iyice tiksindim camiadan. Bileğinin hakkıyla alanları tebrik ediyorum ama inanın ben çevremdekilerden öyle birini görmedim. O yüzden ben de dedim ki kendi kendime hiçbir yarışmaya fotoğraf göndermeme Hakan. Bak şimdi bir örnek daha geldi aklıma kabaca üzerinden geçeyim çok kısa bir şekilde.

Birgün yarışmanın birine çok sevdiğim bir fotoğrafımı gönderdim. Jüri seçmemiş. Eyvallah. Dedim ki bakayım bi dereceye girenler nelermiş. Bir de ne göreyim. Birinci olan fotoğrafla benim gönderdiğim fotoğraf bire bir aynı. Gözlerime inanamadım ama dikkatle inceleyince farklılıklar olduğun gördüm. Ama allah sizi inandırsın kendi fotoğrafım o versiyonundan daha güzeldi teknik bakımdan. Ama neyse konu bu değil zaten. Dayanamadım aradım, sordum soruşturdum ve bir de ne göreyim. Meğer birinci olan abi o belediyenin bir çalışanı çıkmasın mı :) Bak sen tesadüfe. Neyse işte bu ve buna benzer onlarca hikaye var bende.

Ama sonrasında bir de baktım ki ben de o yarışma fotoğrafçısı kabilesine dahil olmaya başlamışım. Hemen uyandım ve kendi doğal ortamıma geri döndüm. Evet bir şekilde insanın ödüllendirilmesi, onore edilmesi güzel bir şey ama ödül alacam diye ödün vermemeli bir fotoğrafçı. İnsan insanlığından çıkıyor. Bunu kendi gözlerimle gördüm.

Sizlere tavsiyem fotoğraf çekmekten keyif alın. Ne zaman ki fotoğraf çekmek size bir iş oldu, ızdırap vermeye başladı, eziyet oluyor işte o zaman bir şeyler ters gidiyor demektir. Çektiğim her fotoğrafım gönlümün birincisidir. Evet o fotoğraftaki kişi de benim, çeken de benim :)

Son Yazıları

Son Yorumlar

  1. İşini layıkıyla liyakatıyla yapan her meslek grubuna sonsuz saygım olduğunu belirtmekte fayda görüyorum ama her meslek grubunda olabileceği üzere rehberler…

  2. Çok zor tabi rehber olmak. Rehber olamayınca bari fotoğraf çekeyim demiş sanırım.Ne de olsa binlerce sayfa okuyup binlerce şeyi aklında…

  3. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası ankara Antalya Arabayla Yunanistan Turu Aziz Lydia Kilisesi Bencileyin Bencileyin Cümleler Bizans Kalesi Doğa Drama Köprüsü Filippi Antik Kenti Firenze gezi Günbatımı Italy italya gezilecek yerler Kadın Kavala Castle Kavala Gezilecek Yerler Kavala Gezi Rehberi Kavala Kalesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli Konya konya gezilecek yerler Marmaris Mega İtalya Muğla Roma Saint Lydia Baptistery Sunset Turkey Türkiye Yunanistan Gezilecek Yerler Yunanistan Gezi Rehberi Yunanistan vizesi İkeçe Kavala arası kaç km İskeçe Gezilecek Yerler İskeçe Karnavalı İskeçe Karnavalı Turu İskeçe Otelleri İskeçe Selanik Arası kaç km İskeçe Yunanistan İtalya İzmir