Eski bir iş arkadaşımın daveti üzerine Kaman’a gittim. Dedi gel bizim buralar da çok güzel, Kaman’ın gezilecek yerleri göstereyim sen de çekersin deyince böyle bir teklifi asla geri çevirmeyeceğimi beni tanıyan herkes bilir. Ne demişler; Bir çekergezerin yanı kumandanının yanıdır dur o Süt Kardeşlerdeydi sanırım yanlış oldu :)

Neyse işte ben gittim nereleri gezdim neler çektim merak edenler zaten yukarıdaki linke tıklayıp ulaşabilirler de benim bu yazımda anlatmak istediğim şey başka. Yeni kelimeler öğrendiğimde çok mutlu oluyorum. Hele onu cümle içinde kullanan birileri sanki tüm dünyaca bilinen bir kelimeymiş gibi kullanınca daha bir kıymetli oluyor benim için. Bu yazımın konusu da “Encükleşme”

Ben Kaman’a gidip bu gezi yazısını hazırlamadan önce encükleşmeyi Google bile bilmiyordu. Aramaya yazdığınızda onu mu demek istediniz bunu demek istediniz diye kıvırıyordu koca google. Ama şimdi öyle mi. Yazın bi’ bakalım Google’a encükleşme diye görüyoruz ki artık tanışmış bu kelimeyle ve ne demek olduğuna dair bilgi edinebiliyoruz.

Şimdi açıklıyorum. Bizim oralarda yani teke yöresi ağzında “ödücüm var” şeklinde kullanılan ve TDK’da tam olarak “Ödünçleşmek” olarak geçen kelime olduğunu tahmin ediyorum. Demek ki bozlak ağzında Encükleşme diye geçiyormuş.
Tabii bu benim tahminim. Bir nevi imece iş yapımı da diyebiliriz aslında buna. Keşke yazım bu kelimeyi kullanan kişilere ulaşsa da onlar da birinci ağızdan yorum yapabilseler. Ne güzel olurdu. Hayırlısı diyelim.

Artık kim Google’a girer de Encükleşme yazar orasını bilmem ama ben girdim yazdım, karşılığını da bulamadım ve dedim ki kendi kendime, böylesine orijinal bir kelimenin bir karşılığı olmalı. Cümle içinde kullanan Tülay ablamızı da bu videoda izleyebilirsiniz.

Çağırın gelelim, çekelim, yazalım, yiyelim, içelim, encükleşelim efenim.

Son Yazılar

Son Yorumlar


  1. İşini layıkıyla liyakatıyla yapan her meslek grubuna sonsuz saygım olduğunu belirtmekte fayda görüyorum ama her meslek grubunda olabileceği üzere rehberler…


  2. Çok zor tabi rehber olmak. Rehber olamayınca bari fotoğraf çekeyim demiş sanırım.Ne de olsa binlerce sayfa okuyup binlerce şeyi aklında…
  3. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası
ankara
Antalya
Arabayla Yunanistan Turu
Aziz Lydia Kilisesi
Bencileyin
Bencileyin Cümleler
Bizans Kalesi
Doğa
Drama Köprüsü
Filippi Antik Kenti
Firenze
gezi
Günbatımı
Italy
italya gezilecek yerler
Kadın
Kavala Castle
Kavala Gezilecek Yerler
Kavala Gezi Rehberi
Kavala Kalesi
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi
Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli
Konya
konya gezilecek yerler
Marmaris
Mega İtalya
Muğla
Roma
Saint Lydia Baptistery
Sunset
Turkey
Türkiye
Yunanistan Gezilecek Yerler
Yunanistan Gezi Rehberi
Yunanistan vizesi
İkeçe Kavala arası kaç km
İskeçe Gezilecek Yerler
İskeçe Karnavalı
İskeçe Karnavalı Turu
İskeçe Otelleri
İskeçe Selanik Arası kaç km
İskeçe Yunanistan
İtalya
İzmir