Eski bir iş arkadaşımın daveti üzerine Kaman’a gittim. Dedi gel bizim buralar da çok güzel, Kaman’ın gezilecek yerleri göstereyim sen de çekersin deyince böyle bir teklifi asla geri çevirmeyeceğimi beni tanıyan herkes bilir. Ne demişler; Bir çekergezerin yanı kumandanının yanıdır dur o Süt Kardeşlerdeydi sanırım yanlış oldu :)

Neyse işte ben gittim nereleri gezdim neler çektim merak edenler zaten yukarıdaki linke tıklayıp ulaşabilirler de benim bu yazımda anlatmak istediğim şey başka. Yeni kelimeler öğrendiğimde çok mutlu oluyorum. Hele onu cümle içinde kullanan birileri sanki tüm dünyaca bilinen bir kelimeymiş gibi kullanınca daha bir kıymetli oluyor benim için. Bu yazımın konusu da “Encükleşme”

Ben Kaman’a gidip bu gezi yazısını hazırlamadan önce encükleşmeyi Google bile bilmiyordu. Aramaya yazdığınızda onu mu demek istediniz bunu demek istediniz diye kıvırıyordu koca google. Ama şimdi öyle mi. Yazın bi’ bakalım Google’a encükleşme diye görüyoruz ki artık tanışmış bu kelimeyle ve ne demek olduğuna dair bilgi edinebiliyoruz.

Şimdi açıklıyorum. Bizim oralarda yani teke yöresi ağzında “ödücüm var” şeklinde kullanılan ve TDK’da tam olarak “Ödünçleşmek” olarak geçen kelime olduğunu tahmin ediyorum. Demek ki bozlak ağzında Encükleşme diye geçiyormuş.
Tabii bu benim tahminim. Bir nevi imece iş yapımı da diyebiliriz aslında buna. Keşke yazım bu kelimeyi kullanan kişilere ulaşsa da onlar da birinci ağızdan yorum yapabilseler. Ne güzel olurdu. Hayırlısı diyelim.

Artık kim Google’a girer de Encükleşme yazar orasını bilmem ama ben girdim yazdım, karşılığını da bulamadım ve dedim ki kendi kendime, böylesine orijinal bir kelimenin bir karşılığı olmalı. Cümle içinde kullanan Tülay ablamızı da bu videoda izleyebilirsiniz.

Çağırın gelelim, çekelim, yazalım, yiyelim, içelim, encükleşelim efenim.

Son Yazılar

Son Yorumlar

    oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası ankara Antalya Arabayla Yunanistan Turu Aziz Lydia Kilisesi Bencileyin Bencileyin Cümleler Bizans Kalesi Doğa Drama Köprüsü Filippi Antik Kenti Firenze gezi Günbatımı Italy italya gezilecek yerler Kadın Kavala Castle Kavala Gezilecek Yerler Kavala Gezi Rehberi Kavala Kalesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli Konya konya gezilecek yerler Marmaris Mega İtalya Muğla Roma Saint Lydia Baptistery Sunset Turkey Türkiye Yunanistan Gezilecek Yerler Yunanistan Gezi Rehberi Yunanistan vizesi İkeçe Kavala arası kaç km İskeçe Gezilecek Yerler İskeçe Karnavalı İskeçe Karnavalı Turu İskeçe Otelleri İskeçe Selanik Arası kaç km İskeçe Yunanistan İtalya İzmir

5 2 votes
Article Rating
0
Az çok demeyin... Yorum yapmadan geçmeyin :)x

Pin It on Pinterest

Share This