Mega Italya – Orvieto

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Bu kasabada aklımda kalan ilk şey merkezine finüküler aracılığı ile çıkılabiliyor olmasıydı. Bu sebeple bende direk bir müze şehir izlenimi uyandırdı. Düşünsenize şehir merkezine gidebilmek için bir finükülere biniyorsunuz ve bunun için de bir para ödüyorsunuz. İlk kez böyle bir şehir girişi gördüm. Belki özel arabayla gelindiğinde farklı bir girişi vardır ama turla gelenler için sanırım tek yol bu.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto Duomo (Katedral) İtalya

İtalya’nın diğer orta çağ şehirlerinden bir farkı olmadığını düşünüyorum. Tarihi yine çok eskilere dayanan, dar sokaklar, gösterişli bir katedral ve klasik meydanı. Extra tur dahilinde eğer seçme şansınız varsa bu şehri listeden çıkarıp bunun yerine Roma için ekstra bir gün ayırmanız daha mantıklı olabilir. Burası için burun kıvırmamın sebebi bi şekilde orta çağ ruhu, dar sokaklar, tarih vb. hazları almaktan doyuma ulaşmış olmamdır. Yoksa şu an bu yazıyı yazarken elbette orada olmayı isterdim ? daha fazla gezebilmek için.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Her İtalyan şehri gibi Orvieto’nun da dar sokakları var

Hani ekonomide bir değer vardır. Çeşitli mal ve hizmetlerin değerinin sayısal olarak nitelendirilebilmesi için konulmuş bir değer. Adı util. İlk bardak içilen çaydan alınan haz 10 util değerindeyse ikinciden, üçüncüden ve dördüncüden alınan util değerleri gittikçe azalarak kaybolur. İşte bu da haz alma duyusuyla ilgili bir durum. Gördüğüm dördüncü orta çağ şehri olunca util seviyem dip yaptı ? İktisat da biliyoz yani ?

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Tema şehir de olsan alışveriş şart. Orvieto BİM :)

Burada öğrendiğim bir başka terim ise yavaş şehir oldu. Daha önce de duymuşluğum vardı ama tam olarak ne anlama geldiğini Orvieto’nun bir yavaş şehir olduğunu öğrendikten sonra yaptığım araştırmalarla pekiştirmiş oldum.  Yavaş şehirler ya da Cittaslow, dünyamızın küreselleşmesine karşı oluşan tekdüzeliğe karşı 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkan bir hareketin adıymış. Amaç küreselleşmeye karşı dokunun ve özgün yapının korunmasını hedefliyormuş. Bence şahane bir uygulama.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Hotel La Badia di Orvieto – Nasıl güzel bir otel

Kurulduğundan bu yana 30 kadar ülkeden 200 civarı kent bu birliğe kabul edilmiş. Öyle kolay kolay da kabul edilmiyor bu arada. 50 binden az nüfus, özgün yapıların korunması, trafiğin azaltılması, yenilenebilir enerji kullanılması, fast food yerine yerel yemek restoranları, eski yapıların restore edilmesi, gürültü kirliliğinin engellenmesi, hava kalitesinin yükseltilmesi, el sanatlarının korunması gibi 70 kritere uymak gerekiyormuş. 2017 itibariyle Türkiye’den 13 yer yavaş şehir olarak kabul edilmiş. Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, Şavşat, Seferihisar, Taraklık, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar. Aytıntılar

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto opera binasının göz alıcı kapısı

Tam da gotik mimari, orta çağ, meydan derken bu şehri unutmamamı sağlayacak biriyle tanıştım. Tanıştım derken, tamamen sözsüz iletişim. Gittiğim gezilerde tanınmış meşhur güzergahlar yerine az bilineni tercih etmeye çalışırım. Acaba bu yol nereye gidiyor cümlesini mutlaka aklımdan geçirip, uygulamaya alırım. Şimdiye kadar başıma bi iş gelmedi Allah’tan ? ama bu taktik sayesinde çok güzel kareler çekmişliğim var. Bkz. Aspendos Tiyatrosuna giderken Bu yoldan gidersem nereye çıkar acaba ? deyip de keşfettiğim köprü ? İnstagramda takip edenler hatırlayacaktır.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto’nun kırmızılı kızı :)

Tabi benimki üstat Ara Güler’in Kestirme bi yol var ordan gidelim deyip de koca Aphrodisias antik şehrini ortaya çıkarması, çektiği fotoğrafları Newyork Times’a gönderene kadar kimsenin kaale almaması ve sonrasında dünyanın dikkatini çekmeyi başarması gibi bi durum değil elbette ? Hatta kendi anlatımlarında köylülerin bu antik kalıntılar üzerinde okey oynadıkları, köyde bank olarak kullandıkları, gibi ayrıntıları da var. Güzel bir yazı ? mutlaka okuyun derim.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto meydan

İşte bu taktikle daha ücra bir sokakta gezerken bi dükkanın önünde sandalyede oturmuş akranlarıyla muhabbet eden eli bastonlu bi dayı gözüme ilişti. Kısa bir bakıştan sonra dayıya yaklaştım ve işaret diliyle kendisini çekip çekemeyeceğimi sordum. Hareketlerinden anladığım kadarıyla beni onaylamıştı. Ben de bir kaç fotoğrafını çektim. Tam o esnada işaret parmağını bana doğru kaldırıp bah hele sen bi bekle bakem mesajı vererek elini ceketinin iç cebine attı. Cebinden bir cüzdan çıkardı. Cüzdan dediğim de bir naylona sarılmış, içinde telefon numaraları, kimlik, mendil bulunan ve bir de defter benzeri olan bir şey. Aslında bu bizim yaşlılarımızın da sıklıkla kullandığına rastladığım o neslin cüzdanı.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto – Maksimiliano Dayı

Neyse açtı cüzdanın arasını bi kağıt parçası çıkarmaya çalışıyor. Aklıma ilk gelen dayının bu işi parayla yaptığı ve karşılığında benden para istemek için girişimde bulunduğuydu. Hemen elimi cebime attım ve bi kaç euro çıkarıp kendisine uzattım. O anda eliyle elimi itekleyip cüzdanından çıkardığı fotoğrafı bana doğru uzattı. Fotoğrafta daha önceki yıllarda Orvieto katedrali önünde çekilmiş harika bir kare. Evet mesajı almıştım. Evlat sen benim fotoğrafımı çekiyosun ama ben zaten meşhur bi adamım. Bak bu da benim gençlik yıllarımdan kalma bir fotoğrafım. Fotoğrafını beğendiğimi ima ederek oradan ayrılıyordum ki kolumdan tutup beni durdurdu ve fotoğrafı bana hediye etti ? Acık da tırsmadım değil hani ? Zaten gruptan ayrılmışım, tanıdık kimse de yok etrafta ?

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Orvieto

Orvieto Katedrali önünde çekilmiş hediye fotoğrafım

Yolunuz Orvieto’ya düşerşe benden selam söyleyin :) Kesin tanır zaten beni ?

Neymiş efenim. Dil bilmek önemli ama evrensel dili kullanmak paha biçilemez. Teşekkürler Maksimiliano dayı. (İsmi de uydurdum elbette)

İtalya gezilecek yerler yazı dizisine Roma ikonları ile devam etmek için tıklayınız

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya Orvieto yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı bekliyorum…

Bana ulaşın