Supermoon Denemeleri

Neymiş efenim supermoon denen olay. %30 daha yakın olacakmış. E benim yakınlığa ihtiyacım yok ki ? 83x zoom var zaten getiriyorum burnumun dibine kadar. O yüzden farklı bi kadraj yapem dedim.

Supermoon Denemeleri Uslu Köpecik
Supermoon Denemeleri Uslu Köpecik

Burası Antalya’nın yeni limanı. Çok güzel uzun pozlama yapılası bi mekan. Ama burda önemli olan 15 saniye uzun pozlamada nesnelerin hareketsiz durması. E malum özne de köpecik olunca işler biraz zorlaşıyor doğal olarak. Aslında limanda çok güzel bi alman kurt köpeği vardı. Model ol diye çok dil döktüm ama nafile. Ne yaptıysam razı edemedim arkadaşı. Ben bu çabalar içindeyken beraberindeki bu arkadaş da sürekli kenarda oturmuş bizi izliyor. Sanki “Bırak abi onu, gel sen bana takıl” dercesine. Aldım yanıma, biraz sohbet okşama derken, hakkaten de kuzu gibi duruyor ? Geçti kadraja ve 15 saniye hiç kıpırdamadan öylece durdu. Acık kafasını çevirmiş olabilir :)

Antalya Balıkçı Limanı
Antalya Balıkçı Limanı

Sonrasında yukarıdaki gibi bi kadraj yapabildim. Biraz kurgu evet itiraf ediyorum. Şimdi çekimin tarifini veriyorum arkadaşlar. İki adet palamut, bi özel tekne, o tekneyi kullanacak derviş sabırlı bi kaptan. Maazemelerimiz hazırsa başlıyoruz. Evet superaydan bi gün önce denize açıldım. Ha bi gün önce ha bi gün sonra farketmez herhalde. Neyse ağı bıraktık sonrasında tekne ile balıkları ürkütüyor kaptan. Ağa doğru yönlendirmek içinmiş. E ööle olunca da ben bi türlü istediğim kadrajı yakalayamıyorum ? Kaptan dedi ayıpsın ? sen iste yeter.

Kadraj Ayarlama Çalışmaları
Kadraj Ayarlama Çalışmaları

Neyse bi kaç deneme sonucunda pozisyon aldık. Tuttugumuz palamutlardan da iki tanesini de sandaldaki abilere verince bana modellik yapmaya razı oldular ? Bakınız palamutlar ve ispatı ?

Supermoon Denemeleri Palamutlar
Supermoon Denemeleri Palamutlar

Ama kaptan on numaraydı.  Sonrasinda Ay’ı Sıçan adası üzerine gelecek şekilde ayarlayıp bana kadraj bile yaptı valla. Sanata ve sanatçıya çok değer veren insanlar canım :)

Hava kararmadan önce şu tarifini verdiğim ay karesini çektim. Aldığım istihbarata göre akşam saat 9-10 arası ay, Sıçan Adası üzerinde olacakmış. Doğru çıktı. Tam da yerinde ama tekne hareketli olduğundan bi türlü çekemiyorum. Allah sizi inandırsın hiç abartmıyorum. S şeklinde ay karem var. O derece yani ?? e tabi hemen imdadıma kaptan yetişti ve ada karşısında pozisyonu aldım. Dedim titriyor bu ? yine olmuyor.

S Şeklinde Ay
S Şeklinde Ay

Bu sefer tiz motorları durdurun talimatıyla ortam hazırlandı. Veee bu fotoğrafı çekebildim. Ha olmuş mu? Eh işte hafif titreme mevcut ama yapcek bişi yok gari. Tripodsuz ve tekneden anca?

Antalya Balıkçı Limanı
Antalya Balıkçı Limanı

Antalya liman eskiden şehrin içindeydi şimdi Kemer yolu üzerinde biraz daha şehir dışına alınmış. Güzel de bi liman olmuş. Hatta sakinlerinden birine çektiğim kareleri gösterince “Oolum ne güzelmiş lan bizim liman” tepkisine çok gülmüştüm. Iyi bişi mi kötü bişi mi bilemedim gerçi?

Supermoon Denemeleri Antalya Balıkçı Limanı
Supermoon Denemeleri Antalya Balıkçı Limanı
Antalya Balıkçı Barınağı
Antalya Balıkçı Barınağı

Supermoon yazımı sevdiyseniz Beğen ve paylaş düğmelerini kullanmayı unutmayınız :) Sorularınız için bana ulaşabilirsiniz

Antalya Balıkçı Barınağına ait çektiğim diğer fotoğraflara

Google rehber sayfamdan ulaşabilirsiniz