Mega İtalya – Roma – Vatikan

İtalya turu gezilecek yerler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Vatikan, hakkında bir sürü şey duyup da bilmediğim ne kadar da çok şey varmış dediğim bir ülke/şehir/yer/ artık ne derseniz. Çünkü ülke deniyor, 1000 nüfuslu ülke mi olur. Şehir devleti deniyor, zaten Roma sınırları içinde. Madem ülke hangi pasaport geçiyor ve buna benzer aklımda deli sorular.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Çekmeyi isterdim elbette böyle bir kare

Şöyle ki, Vatikan, Roma şehrinde bulunan, Katoliklerin yönetim merkezi olan, nüfusu 900 civarında papazdan oluşan, yüzölçümü 0.5 km², devlet başkanı Papa olan, 1929 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, 100 kadar İsviçreli paralı muhafızdan oluşan orduya sahip bir devlet. 900 civarı nüfusu olması sebebiyle de dünyada kişi başı milli geliri en yüksek ülke oluyor doğal olarak :) Ülke gelirinin 500 milyar euro olduğu tahmin ediliyormuş ? İç ses: Bu ülkeye vatandaşlık kabul ediliyor mu acaba. Yok hani kabul ediliyorsa şimdiden papaz okuluna kayıt yaptırcam da. Açık öğretim falan bi şekilde bitiririz herhalde ?

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Bence bu da bi nevi aşk çeşmesi :)

Muhafızların neden İsviçre vatandaşı olduğunu merak etmiştim. Döndükten sonra araştırdım ki, İsviçre tarih boyunca Papa’ya karşı hiç savaşmadığından, bağlılığını kanıtlamış bir ülke olmuş. Bu sebeple 1509 yılından bu yana Vatikan’ın güvenliğini bunlar yapıyormuş. Ayrıca o tarihten bu yana askerlerin değişmeyen üniformasını da Michelangelo tasarlamış.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Vatikan şehrinden bir görünüm diicem ama zaten hepsi bu :)

Genel kültür bilgilerimizi yokladığımızda, dünyanın en küçük ülkesi şeklinde bir veriye ulaşırdık hatırlarsanız. Kanunen İtalya topraklarına girmeyi başardıysanız ve soy adınız ağca değilse bu ülkeye de girmeye hak kazanıyorsunuz. Ekstra bir vize vb. prosedür söz konusu değil. Bir ülke daha gezdim gördüm desem başım ağrımaz yani :)

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Meydanda gün batımı da güzel görünüyor şimdi Allah var

Muhteşem yapılarla donatılmış ihtişamlı San Pietro meydanı ve bazilikası var. Dünyanın en büyük bazilikasına sahip, dünyanın en küçük ülkesi. Enteresan bir bilgi aslında :) Eğer içini de dolaşmak istiyorsanız, çok uzun bir kuyruğu beklemek durumunda kalıyorsunuz. Kışın gidilirse bu şekilde olmayacağını tahmin ediyorum. Ayrıca meydanda dolaşıp fotoğraf çekerken Mekke’yi görmeden Vatikan’ı gördüm ya la ? diye aklımdan geçirip, hafifçe irkildiğim doğrudur.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Vatikan – San Pietro Meydanı

İçeriyi dolaşıp dolaşmamak size kalmış. Ben ve benim gibi fotoğraf meraklısı bir arkadaş haricinde tüm grup dolaşmayı tercih etti. Biz ise ülkeyi baştan aşağı dolaşıp fotoğrafladık. Bakar mısınız yalnız cümledeki asalete. Ülkeyi baştan aşağı dolaştım :) (yarım saat sürdüğünü söylemiyorum elbette kimseye) Ben kendi adıma göremediğim için pişman değilim. Çünkü daha önceki yurt dışı turlarında da bol miktarda katedral gördüğüm için ülkeyi gezmeyi tercih ettim. Çıkanlardan aldığım veriler doğrultusunda da aldığım kararda yanılmadığımı söyleyebilirim.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Vatikan Sokaklarında gezerken… Evet o bir kuş

Eğer girmeyi planlıyorsanız diz üstü şort, mini etek, fazla dekolte tişörtle falan giremiyorsunuz. Zaten rehber bu konuda gerekli ikazda bulunacaktır ama yine ben önceden bu bilgiyi bileyim de dersine çalışmış öğrenci modunda örtmenim ben biliyorum bilmişliğini taslamak için bu bilgiye ihtiyaç var :)

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega İtalya Roma Vatikan

Vatikan gün batımı :)

Roma turuna Castel Goldolfo, Nemi ve Albano yazımla devam etmek için tıklayınız

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega İtalya Turu Roma Vatikan yazımla ilgili yorumlarınızı yazabilir ve yeni gelişmelerden haberdar olmak için blog sayfama abone olabilirsiniz.

Bana ulaşın

0 0 votes
Article Rating
2
0
Az çok demeyin... Yorum yapmadan geçmeyin :)x

Pin It on Pinterest

Share This