Yalnızlığı tak eden goca garıcık evlenmek istermiş ama utandığı için bunu bi’ türlü çocuklarına söyleyemezmiş. “Bu yaşa geldin de hala goca peşinde mi goşuyon” derler diye utanırmış zaar naapsın. Gel zaman git zaman durumu yavaştan çıtlatmaya karar vermiş. Öte söylemiş, beri söylemiş ama bir türlü çocukları oralı olmamış. Bakmış artık olacak gibi değil en sonunda almış karşısına durum böyle böyle böyle demiş.

E çocukları da ne yapsın düşünmüşler taşınmışlar ama elalem ne derden öte gidememişler. Birinin aklına bir fikir gelmiş. Gitmiş kilerden 10 tane koz alıp gelmiş. “Anacum bu gozları dişinle gırıp yiyebilirsen biz de sana goca buluruz” demiş. Anne hemen işe koyulmuş başlamış gevelemeye. Aradan epey bi zaman geçtikten sonra çocuklardan birisi sormuş. “Ana nettin gozlaa bitirebildin mi?”

style=”display:block; text-align:center;” data-ad-layout=”in-article” data-ad-format=”fluid” data-ad-client=”ca-pub-1735924017781818″ data-ad-slot=”5638344417″>

Ağzında hiç dişi kalmayan goca garıcık gevelemeye çalışmaktan ağzı kan içinde kalmış bir şekilde şöyle demiş. “Olum az galdı şu ağzımdaanı da bitirivirisem dokuz galacak.”

Demem o ki “elalem ne der ki” leri bıraktığımız zaman daha mutlu oluruz sanki. Bana öyle geliyo. Şimdi ben bu hikayeyi niye anlattım. Koz kelimesini ilk kez bir yurtdışı seyahatim sırasında duymuştum. Yok hani batakta olan kozu biliyorum da şimdi bahsedeceğim anlamını diyorum. 

insanlarla yaptığım sohbetler esnasında sürekli bana koz reçeli denemelisin, Türkiye’ye giderken mutlaka koz reçeli götür diyorlardı ama ben ne olduğu hakkında bir fikre sahip olmadığımdan bu yöreye özgü bir yiyecektir herhalde diye düşünüyordum.

Gel zaman git zaman o ülkedeki işim bitip dönüş zamanı geldiğinde gidem bi koz reçeli alam dedim. e peki nedir bu koz? Bi de ne görem bu koz dedikleri bildiğimiz cevizmiş. Koz reçeli de ceviz reçeli. Ha olur mu cevizden reçel orasını bilmem ama tadanlar bayıldılar. Bence yapmayı da denemeyin çok meşakkatli geldi bana bu arada

style=”display:block; text-align:center;” data-ad-layout=”in-article” data-ad-format=”fluid” data-ad-client=”ca-pub-1735924017781818″ data-ad-slot=”5638344417″>

Ben sanıyorum ki bu koz o ülkenin dilinde bir kelime. Artık algıda seçicilik mi dersiniz yoksa çok gezen çok bilir mi dersiniz bilmiyorum ama Kozyatağı diye bir semt var di mi? İşte bu semt 1970 yılına kadar ceviz ağaçlarıyla dolu bir semtmiş. Koz yatağı yani ceviz mekanı anlamındaymış. 

E bir de Beykoz diye bi semt var di mi? Kentin adı yörede ceviz ağaçlarının çok fazla sayıda bulunması nedeniyle bu yöreye Osmanlı döneminde Binkoz adının verilmesi ve bu ismin zamanla Beykoz ismine dönüştüğü vikide yazan bilgidir.

Veee en can alıcısı Gozağaç diye yıllarca duyduğum aslının Kozağacı olduğunu yenice öğrendiğim memleketim Burdur’un şirin bir beldesidir ve bilin bakalım en çok yetiştirilen şey nedir. Tabii ki ceviz.

Son Yazılar

Son Yorumlar

    oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası ankara Antalya Arabayla Yunanistan Turu Aziz Lydia Kilisesi Bencileyin Bencileyin Cümleler Bizans Kalesi Doğa Drama Köprüsü Filippi Antik Kenti Firenze gezi Günbatımı Italy italya gezilecek yerler Kadın Kavala Castle Kavala Gezilecek Yerler Kavala Gezi Rehberi Kavala Kalesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli Konya konya gezilecek yerler Marmaris Mega İtalya Muğla Roma Saint Lydia Baptistery Sunset Turkey Türkiye Yunanistan Gezilecek Yerler Yunanistan Gezi Rehberi Yunanistan vizesi İkeçe Kavala arası kaç km İskeçe Gezilecek Yerler İskeçe Karnavalı İskeçe Karnavalı Turu İskeçe Otelleri İskeçe Selanik Arası kaç km İskeçe Yunanistan İtalya İzmir

5 2 votes
Article Rating
0
Az çok demeyin... Yorum yapmadan geçmeyin :)x

Pin It on Pinterest

Share This