Mega Italya San Gimignano

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Evet. San Gimignano deyince aklımda kalanlar; dar sokaklar, dünyanın en iyi dondurması, büyüleyici bir orta çağ kasabası, 13. yüzyıldan kalma yüksek kuleler, taş evler ve yoğun turist akını oldu. Yazılışı o şekilde olabilir ama okunuşu san ciminyano olunca, nedendir bilmem söylemesi hoş ve uzun süre dilime takılan bir kelime oldu. “a” yı da biraz uzatarak söyleyince cuk oturuyor dile. Hani İtalyan isimleri vardır ya mafya filmlerinde, onları da söylerken hep bi hoşuma gitmiştir. Don Vito Carleooooone :)

Castel San Gimignano Kalenin yan tarafından bir doğa manzarası

San Gimignano yazıp görsellerine baktığında şehrin kalesi, sokakları, dondurmacısı kısacası meşhur olan neyi varsa internette bulabiliyorsunuz ama ben daha çok o şehre giderken çektiğim fotoğrafları sevdim. Benim için daha değerli olmasının sebeplerinden biri de tek olması sanırım. Tabi zorlarsak bi yerlerde mutlaka aynı kadraj karşıma çıkabilir.

San Gimignano yolu üzerinde bir at çiftliği

Bi rivayete göre 1255 yılında belediye başganı 51 metre yüksekliğinde bir kule yaptırmış ve ardından daha yüksek kule yapmayı da yasaklamış. Gel zaman git zaman başganın etkisi azalınca (tabi o zamanlarda bi başgan 30 yıl hüküm süremiyormuş) rakip partili başganlar benim kulem seninkinden daha uzun yarışına girerek bu kasabayı bir kuleler şehrine çevirmişler. Dönemin gökdelenleri olduğundan da Orta Çağın Manhattan’ı olarak isim yapmış günümüzde. 1990’dan itibaren UNESCO dünya mirasları listesinde bulunmaktadır.

San Gimignano kuleler şehrinin uzaktan bir görüntüsü

Hristiyanların hac rotasında olduğundan 1300’lü yıllarda oldukça uğrak bir kasabayken, veba salgını başlaması ve hac rotasının değişmesiyle kasaba popülerliğini yitirmeye başlamış. 2’nci dünya savaşı bitimine kadar sönük bir şekilde hayatını sürdüren kasaba, savaş sonrası, savaşın da hiç etkilememiş olmasının verdiği avantajla tekrar hareketlenmiş ve günümüzdeki turizm potansiyeline ulaşabilmiş.

Mega Italya San Gimignano durağı.

Dünyanın en iyi dondurması ödülünü üç sene üst üste alan Galeteria Dondoli dondurmacısı varmış. Gittim yedim. Evet güzel. Onay verdim. Zeytinli dondurma bile var burda. Denemedim ama deneyenler çok güzel olduğunu söylediler.? Teeee dondurmam gaymak zamanlarında sokakta yediğim dondurmayı hatırlattı bana? Hayat her alanda pahalı gelirken nedense bu dondurma olayında bana o kadar da pahalı hissettirmedi. 3-4 euroya kocaman bir kase dondurma. İnanın doyana kadar yiyebildim. Ben dondurmanın kalitesini vücudumun verdiği fiziksel reaksiyonla ölçerim. İyi olmayan dondurmadan yerken sol gözümde bir ağrı oluşur :) Donarcasına. Ama dondurma kaliteliyse yarım kilo da yesem bana mısın demez valla :) işte bu dondurma da öyle bi şeydi. Galeteria kelimesinin de İtalyanca dondurma dükkanı olduğunu yeni öğrenmiş bulunmaktayım.

Galeteria Dondoli. Tescillenmiş dünyanın en iyi dondurmasını satan dükkan. San Gimignano

Aslında tam ismini yazcaktım başlık olarak da neyse eziyet etmiim dedim kimseye “San Gimignano Delle Belle Torri” tercüme edecek olursak “güzel kuleler şehri San Gimignano” ? Bi de en yüksek kule benimki yarışı varmış orta çağ zamanlarında demek ki ?

San Gimignano kasaba merkezinin çok nadir boş olduğu anlardan biri.

Aslına bakarsanız böylesine tanınmış ve turistik bir yerde yaşamak istemezdim. Herkes yabancı. Yerlisi insanların sürekli bi asık suratla dolaşmalarının sebebi bu olsa gerek. Turist görmekten bıktıkları her hallerinden belli oluyor.

Kaleden San Gimignano düzlüklerine kuş bakışı

Drone la çekilmiş bir San Gimignano videosu ve çektiğim diğer fotoğraflarla devam edebilirsiniz.

Orta çağda tabi çöp kamyonları, itfaiye araçları gibi kocaman araçlar olmadığından olsa gerek, oldukça dar sokaklardan oluşmuş kasaba. Sadece burası değil, gördüğüm diğer İtalyan şehirlerinin de ortak noktalarından biriydi.

San Gimignano dar sokakları

San Gimignano’nun dar sokaklarından devam

Mega Italya turu 2017 San Gimignano dar sokaklar

Mega İtalya San Gimignano 2017 dar sokaklarından görüntüler

San Gimignano kalesinin giriş kapılarından biri

Kırmızı araba San Gimignano

Üç kuruş fazla olsun kırmızı olsun :)

Konuyla alakası yok ama gezerken gördüğüm bu kuyruk da çok dikkatimi çekmişti. Bu yüzden paylaşmak istedim.

Okumaya Mega Italya Siena yazımla devam etmek için tıklayınız

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya San Gimignano yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı bekliyorum…

Bana ulaşın