Mega Italya Pisa Kulesi

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Öncelikle ne öğrendik burayı ziyaret ederek; bi kere Pizza Kulesi değilmiş. Tamam olabilir herkes doğuştan İtalyan değil sonuçta di mi ama. Doğrusu Pisa Kulesi. Ben de net olarak bu turda öğrendim. Ama kendileri söylerken piza diye telaffuz ediyor. Durum biraz karışık işte. Olayı kısaca özetlemek gerekirse; Pisa diye bir şehir var, bu şehrin bir katedrali var, bu katedralin de bir çan kulesi var. İşte o kule de Pisa Kulesi.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa Kulesi

Mega Italya Pisa Kulesi Piazza dei Miracoli (Mucizeler Meydanı)

Kuleye giden meydanda hediyelik eşya stantlarından oluşan büyükçe bir pazar var. Pazarda malum hediyelik eşyalar, şapka, magnet, pisa bibloları vb. hediyelik eşyalar. Dikkatimi çeken şey ise pazar esnafının Türklere karşı özel bir ilgi alaka içinde olmaları. Hani bizim güney tatil beldelerimizde vardır ya tezgahlarda Rusça ilanlar, İngilizce etiketler. İşte burada da Türkçe yazılar oldukça revaçtaydı. Sadece yazılarla kalmamış, üzerine bi de Türk esnaf ağzı öğrenmiş Pisa’lı satıcılar. Alana girdiğin anda gel vatandaş gel,  pazarlık sünnettir, abi ne alırsan bir euro gibi sloganlarla karşılıyorlar sizi. Şaka değil :)

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa Kulesi

Pisa Meydanı yolunda konuşlanmış satıcılar

Burdan şu sonucu çıkarmak çok da zor olmasa gerek. Evet Türkler burada biraz daha kıymetli. Daha fazla para harcayan bir millet. Kaliteli turist kitlesi. Bu çıkarımlarım gözlemlerime ve rehberden aldığım bilgilere dayanmaktadır. Öyle kuru gürültü milliyetçilik değil yani :) Rehberlerin yönlendirmesi, bu kelimeleri duyunca Türklerin verdiği tepkiler, para harcama eğilimlerimiz de bu yapılaşmada etkili rol oynamış elbette.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa Kulesi

Pisa sokakları dile gelmiş

Hepinizin de gayet tahmin edebileceği üzere Pisa deyince akla o eğri Pisa Kulesi geliyor. Kocaman bir meydan içerisinde inşa edilmiş bir kule. Etrafı güzel bi şekilde çimlendirilmiş fakat yetkililer bu çimlerin üzerinde insanların gezip fotoğraf çekmesine izin vermiyor maalesef. Ama üç beş görevli onca insana ne desin. Onlar da koyvermişler gördüğüm kadarıyla. Arada bir, iki düdük çalıp bi saat ortalıktan kayboluyorlar.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa

Arada görevliler meydanı boşaltıyor

Gidip görmek için acele etmeye gerek yok. Yaptığım hesaplamalar neticesinde baya bi dayanacak görünüyor. 800 senede 5 metre eğildiyse :) engin matematik bilgim bu yapının daha onlarca sene para basacağını söylüyor.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa

Yok yok bu kadar da eğri değil. Onu ben öyle çektim :)

Gerçekten çok eğlenceliydi insanların o çimlerin üzerinde Pisa Kulesini düzeltcem diye şekilden şekile girme halleri. Sonuç olarak yamuk bi binadan başka ne var. Hiç bi şey ama yine dönüp dolaşıp aynı şeyi söylüyorum. Tam bir pazarlama harikası. Yüz binlerce insanı buraya çekebilmek ve bu kuleyi düzeltirken fotoğraf çekilmelerini sağlamak takdire şayan bir başarı. Siz de giderseniz mutlaka bu pozu vereceksiniz onun kaçarı yok. Ama yine de fark yaratmakta fayda var derseniz alın size 17 yaratıcı Pisa fotoğrafı

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa

Pisa Kulesi düzeltme çabaları vol. 1.282.728

Pisa Kulesi hakkında

  • Meydanda yer alan katedralin çan kulesi olarak 1173 yılında inşa edilmeye başlanmış,
  • 1987 yılında Piazza dei Miracolide (Mucizeler Meydanı) ile birlikte Unesco Dünya Mirası ilan edilmiş,
  • 2001 yılında turistler için ziyarete açılmış,
  • Torre Pendente di Pisa (Eğilen Pisa Kulesi) tam adıymış,
  • İlk beş yıl dik duran kule, üçüncü katının tamamlanmasından sonra eğilmeye başlamış ve 100 yıl inşasına ara verilmiş,
  • Tamamen beyaz mermerden 6 sütun dizini ve 8 kattan oluşan kule 60 metre yüksekliğindeymiş,
www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa Kulesi

Mega Italya Pisa Kulesi 2017

Pisa Kulesi neden eğri? 

Kulenin neden eğri olduğuna dair bir sürü yazı okudum döndükten sonra. Genelde aynı hikayeler. 3’üncü kattan sonra eğildiği anlaşılmış, düzeltilmeye çalışılmış, dibinin toprağı alınmış falan filan işte. Ama bence olay şu şekilde. Dönemin rezidans kralı Mali Bağolu isimli mimar, krala yaranmak için bir kilise yaptırıyor. Tabi Pisa’nın en güzel yerinden de bi arsa kapıyor en beleşinden. Kulesi de kocaman olsun diye başlıyor ördürmeye en şaşaalısından. Tabi 3’üncü kata gelince, Bağaolu kulenin eğri olduğunu fark ediyor etmesine de, amaaan boşver, kim anlicak onu diye aklından geçiriyor. Halk zaten kör ne desen inanıyor, krala da çıkıp birinin çıplak diyebilme ihtimali olmadığına göre, örmeye devam edin siz boş verin. Sıvayla düzeltiriz onu, bitince de ben lisanı münasiple izah ederim der ve ortaya bu kule çıkar.

www.cekergezer.com ÇekerGezeR Hakan Aydın Mega Italya Pisa Kulesi

Pisa Kulesi neden eğridir. Çünkü arkasında bir kadın vardır

Ve o günden bu yana krala çıplak diyen olmadığından, güllük gülistanlık bir yaşam sürülüp gidilmiş.

Okumaya San Gimignano yazımla devam etmek için tıklayınız

Mega Italya turunda göreceğiniz şehirler, yazılarım, fotoğraflar ve tam tur programı için tıklayınız

Altta bulunan kısıma Mega Italya Pisa Kulesi yazımla ilgili yorumlarınızı ve yazılarımdan haberdar olabilmeniz için blog sayfama abone olmanızı bekliyorum…

Bana ulaşın