Malum ortam pandemi ve çeşitli kısıtlamalar zaman zaman hayatımızda yer almaya başladı. Benim açımdan bunlardan en önemlisi sokağa çıkma yasağı. Bu yasak söz konusu olduğunda dışarı çıkmak zorunda olduğunuz durumlar elbette olabilmektedir. Sokağa çıkma yasağı döneminde evinizden çıkmadan Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır bunun yolunu anlatıyorum.

Öncelikle bu ve bunun gibi faydalı bir çok işlemi yapabilmenize imkan tanıyan e-devlet uygulamasına girmek için gerekli bilgilere sahip olmalısınız. Uygulamayı kullanabilmeniz için e-devlet şifreniz ve TC Kimlik numaranız gereklidir. Şimdi başlayalım. E-devlet sayfasındaki gerekli alanlara bilgilerinizi girin.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Gerekli alanları doldurduktan sonra karşımıza çıkan sayfadaki arama bölmesine “içişleri” yazın ve hemen altında çıkan “E-Başvuru İçişleri Bakanlığı” sekmesine tıklayın.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

Karşımıza çıkan sayfada “Yeni Başvuru” butonuna tıklayın

Gerekli alanları tercihinize uygun şekilde doldurun ve devam butonuna basın. Belge türünü seçmeden sonraki kutu aktif olmaz.

Devam Et butonuna bastığınızda karşınıza gelen ekranda 1’inci kısım iletişim bilgileriniz olacak ve  otomatik olarak görünecektir. 2’nci kısımda ise Başvuru Bilgileri bulunuyor. Başvurulacak Taşra Teşkilatı butonuna basarak bağlı olduğunuz kaymakamlığı yoksa size en yakın ilçe teşkilatını seçin. Aşağıda bulunan bölümde ise sizden istenen bilgileri yazın ve altına da kendi durumunuzu açıklayan bir dilekçe metni yazarak derdinizi anlatın. Bu kısım işleminizin gerçekleşmesi için önemlidir. Ne kadar açıklayıcı bilgi yazarsanız o derece çabuk halledilecektir.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

3’üncü kısım Dosya Ekleme bölümü. Burada bulunan Dosya Ekleyin butonuna tıklayarak mazeretinizi belgelemeniz gerekmektedir. Örneğin tedavi amaçlı gidiyorsanız bir randevu belgesi, doktor talebi vb. bir belgeyi buraya yüklemelisiniz. Belge özellikleri için altta bulunan açıklamaları da dikkate alın. Ek belgeniz var ise onu da butona tıklayarak ekleyebilirsiniz.

4’üncü bölüm Detay Bilgi Listesi. Burada istenen bilgileri eksiksiz girin. Seyahat Gerekçesi bölümünden kendinize uygun olan gerekçeyi seçin. İşlemleri tamamlayıp altta bulunan Başvur butonuna tıklayın. Onay kısmına büyük harflerle EVET yazmayı unutmayın.

Bu işlemleri sorunsuz gerçekleştirdiyseniz, işleminizin gerçekleştiği ve onaylanmak üzere işleme alındığı şeklinde bir ekran gelecektir. Bu süreç bağlı olduğunuz kaymakamlıktaki çalışanların işlerine ne derece önem verdikleri, teknolojiye ne derece yakın oldukları ve buna benzer bir takım sebeplerden mütevellit belli bir zaman alacaktır. Ben Ankara Yenimahalle Kaymakamlığına müracaat ettim onaylanması 20 dakika sürdü. Dönüşümde Burdur Bucak Kaymakamlığına müracaat ettim ve fakat hala talebimi gören olmadı. Sonrasında Antalya Döşemealtı Kaymakamlığına yaptığım talepte beni kaymakamlıktan aradılar. Teyit etmek için.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır

İşleme alındı durumunuz onaylandı olarak değiştiğinde hemen yanında bulunan Görüntüle butonuna basarak izin belgenizi indirebilirsiniz. Ayrıca İçişleri Bakanlığı adıyla bir de kısa mesaj geliyor telefonunuza. Bu bilgi ve belgeleri seyahatiniz esnasında size sorulduğunda gösterdiğinizde herhangi bir sorunla karşılaşmadan yolculuğunuzu yapabilirsiniz.

Evinizin rahatlığında Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır konulu yazımı faydalı bulduysanız paylaşabilir, ekleme yapabilir ve fikirlerinizi altta bulunan yorum kısmına yazarak bana destek olabilirsiniz. Bu yazım da ilginiz çekebilir

Son Yazılar

Son Yorumlar

  1. İşini layıkıyla liyakatıyla yapan her meslek grubuna sonsuz saygım olduğunu belirtmekte fayda görüyorum ama her meslek grubunda olabileceği üzere rehberler…

  2. Çok zor tabi rehber olmak. Rehber olamayınca bari fotoğraf çekeyim demiş sanırım.Ne de olsa binlerce sayfa okuyup binlerce şeyi aklında…

  3. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

Alistrati Mağarası ankara Antalya Arabayla Yunanistan Turu Aziz Lydia Kilisesi Bencileyin Bencileyin Cümleler Bizans Kalesi Doğa Drama Köprüsü Filippi Antik Kenti Firenze gezi Günbatımı Italy italya gezilecek yerler Kadın Kavala Castle Kavala Gezilecek Yerler Kavala Gezi Rehberi Kavala Kalesi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Evi Kavalalı Mehmet Ali Paşa Heykeli Konya konya gezilecek yerler Marmaris Mega İtalya Muğla Roma Saint Lydia Baptistery Sunset Turkey Türkiye Yunanistan Gezilecek Yerler Yunanistan Gezi Rehberi Yunanistan vizesi İkeçe Kavala arası kaç km İskeçe Gezilecek Yerler İskeçe Karnavalı İskeçe Karnavalı Turu İskeçe Otelleri İskeçe Selanik Arası kaç km İskeçe Yunanistan İtalya İzmir